Vemoda.net Yayıncılık

Beşiktaş / İstanbul
[email protected]

Kadınlar için evde saç kesme rehberi

Sokağa çıkma yasakları, ve pandeminin getirdiği sıkıntılar dolayısı ile, ne yazık ki bir süre daha evde kalmak zorundayız, hal bu şekilde olunca kuaförlerinde kapalı olmasından nedeni ile kendi saçlarımızı kendimiz kesmek zorunda oluyoruz. Bu rehberde her kadının bilmesi gereken evde saç kesme tüyoları ve “evde nasıl saç kesilir? ” sorusunun yanıtlarını topladık. Keyifli okumalar.

Evde saç kesme için gerekli ekipmanlarınızı hazırlayın

Her ne kadar herkes bu durumun olduğundan daha zor olduğunu düşünse de aslında tam aksine evde saç kesmek hem daha steril ve zannedilen kadar da sıkıntılı bir durum değil. Sadece doğru adımlar ve uygun ekipmanlar ile bunu kolaylıkla herkes başarabilir. Bu işlemin başarılı bir şekilde tamamlanması için saç makasınız çok önemli. İyi kalitede bir saç makasına sahip olmanız daha verimli saç kesmeniz anlamına gelir. Kesilen saçların etrafı dağıtmaması için bir çarşaf ya da örtünün yanı sıra, makası daha rahat hareket ettirmek ve sıkıntılı kesim sağlamamak için ise, küçük bir sprey şişesine biraz su doldurup yanınızda bulundurmanız oldukça iş görür. Ve tabiki ince ya da kalın dişli bir tarak. Ekipmanlarımız bunlar, hangi modele karar verdiğinizi de belirlediyseniz sıraki adım adım olan, saçınızı kesim aşamasına geçebiliriz.

Saçlarınızı kesim için hazırlama

İyi ve güvenli bir kesim için öncelikle saçlarınızı yumuşatacak bir yıkama yapmanız tavsiye edilir. Temiz ve yağsız olan bir saç daha güvenli ve iyi kesilir. Hatta tam anlamı ile yıkadıktan sonra kurutmazsanız işiniz daha kolay olacak. Duş sonrası veya saçlarınızı yıkadıktan sonra, bir havlu yardımı ile fazla suları alarak, hafif nemli bir saç bırak

malısınız. İdeal kesim için kuru olmayan saçlar, saç kesme için gerekli özeni sağlamanız anlamına gelir. Aksi halde, kötü sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Yeterli, nemliliği sağladıktan sonra saçlarınızı düşük at kuyruğu dediğimiz şekilde ortadan ayırıp iki yana toplamanız rahat kesim için ideal pozisyon olacaktır.

Saç kesimi ve şekillendirme

Topladığınız saçlarınızı tarağınızla bir kez daha kesime uygun hale getirin. At kuyruğunuzun tam ortada ve ense kökünüze geldiğinden mutlaka emin olmalısınız. Şimdi ikinci bir toka kullanarak ilk tokanın 12 santimetre kadar altından bir kez daha saçlarınızı tutturun. İkinci tokanın altında kalan kısım bizim keseceğimiz kısım. Tek seferde tüm saçları kesmeye özen gösterin. Aksi halde uzunlu kısalı görüntü çok çirkin olabilir. Ve bu işlemi topladığınız saçları bozmadan ve gerekirse yavaş yavaş gevşeterek kontrollü bir şekilde yapın. Kesim işlemi tamamlandıktan sonra, tokalarınızı açarak sıkılıkları gevşetin. Saçlarınızı parçalar halinde açarak tarayıp düzenleyin. Eğer gerek görmeniz durumunda kesme işlemini, yeniden tekrarlayabilirsiniz. İşte bu kadar.

Katlı kesimler için ; 

Üstteki gibi kısaltma amaçlı olmasa da kat kat kesim istiyorsanız, tüm saçınızı başınızın üstünde toplayarak tokalayın. Elde ettiğiniz tutamı sıkıca kavrayarak gene tek bir seferede istediğiniz ölçüde tutamı kesin. Ardından aynı işlemi saçınızı diğer yöne doğru kıvırarak toplayıp yeniden tekrarlayın.

Kâhkül kesimleri için ; 

Alnınızın 5 santim kadar gerisinden bir kahkül çizgisi oluşturun. Tüm saçlarınızı önünüze doğru taradıktan sonra, istediğiniz kısalığa erişene kadar yavaş ve özenli bir şekilde makasla kesmeye devam edin.

Kesim işlemleri tamamlandıktan sonra mutlaka bir fön makinası ile kesilen kısımları fönleyip gerekiyorsa yeniden düzenlemeler yapmayı ihmal etmeyin.

Evde saç kesme için önemli ipuçları

  • Eğer henüz ilk kez deniyorsanız istediğiniz ölçüden her zaman bir kaç parmak daha uzun kesin.
  • Rahat ve bol aydınlık bir alanda kesim daha dikkatli iş çıkarmanız demek.
  • Kesim esnasında kuruyan kısımları mutlaka sprey ile ıslatın.
  • Her zaman iyi saç kesme makasına sahip olun.
  • Islattığınız saçlarınızın çok fazla su ile kalmamasına özen gösterin ve bu durum için mutlaka havlu ile çok suyu alın.
  • Acemi iseniz, mevcuttaki saç modelinizi koruyarak ufak değişiklikler ile tecrübeye kazanın.

Bir sonraki yazımızda evde erkekler için saç kesme üzerine tavsiyelerimiz olacak. Bizi takip edin !