Vemoda.net Yayıncılık

Beşiktaş / İstanbul
[email protected]

Anksiyete ile başa çıkmak için uzman tavsiyeleri

Yakın çağın en popüler hastalıklarından olan anksiyete bozukluğu olanlar için özellikle corona virüs (covid-19) ile kendimizi karantinaya aldığımız şu günlerde ruh sağlığı açısından oldukça endişeli gibi görünse de, rahatsızlığınızdan kendinizi en az derecede zararlı çıkarmanın formülü kesinlikle uzman tavsiyelerinden geçiyor. Öyle ki son 1.5 aylık dönemde sadece Amerika’da anksiyete bozuklukları olanların tedavisinde kullanılan ilaçların satışının %40 oranında arttığını da göz önünde bulundurursak, uzmanların anksiyete tavsiyeleri ‘ni dikkate almanızda fayda var diyebiliriz. İşte uzmanların anksiyete bozukluğu olanlar için şiddetle uygulaması gerektiğini önerdikleri 10 tavsiye…

Sakinleşmek için sizi mutlu eden tekrarlar yapın

Bedeniniz stres altındayken bu durumu en iyi kontrol etmenin yollarından biri de fiziksel rahatsızlığınızı yönetebilmeniz. Bu durumda sizi mutlu eden sakinleştirebilen bir cümleyi sıkça tekrar edin. Her cümleyi söylerken beraberinde derin nefes almayı da ihmal etmeyin. “Harikayım, mükemmelim, süperim” kelimelerini en az 3 kez tekrarlamaktan çekinmeyin.

Buz sizin için iyi bir yardımcı olabilir

Buzdan yardım alarak süreci kurtarabilirsiniz. Özellikle soğuk su ya da buz, stres hormonu seviyesini anında düşüreceğinden, bu durum bir çırpıda anlık atağınızın yok olmasına yardımcı olabilir.

anksiyete tavsiyeleri

Yumruğunuzu sıkın

Ellerinizi bacaklarınızın yanına götürüp yumruklarınızı sıkın. Daha sonrasında, derin bir nefes alarak yumruklarınızı biraz gevşetin. Derin bir nefes alarak yumruklarınızı gevşetmeye ve bu işlemi yumruklarınız tamamen açılıncaya dek devam ettirin. Her ne kadar panik ataklarınız esnasında egzersiz gibi faktörler işe yaramayacak gibi görünse de vücudun belirli noktalarındaki kenetlenmeleri ortadan kaldırabilir.

Anksiyeteniz için en iyi anksiyete tavsiyeleri : Ağlamaktan çekinmeyin

Araştırmalara göre çoğu zaman hastanın, ağlamasının rahatlama göstereceği yapılan testlerde kanıtlanmış. Kendinizi sıkmak yerine ağlayarak rahatlatmak sizi daha çok faydalı sonuca götürebilir.

Endişelenmenize izin verin

Bazen ne kadar savaşırsanız savaşın içinde bulunduğunuz durum daha da kötüye gidebilir, kulağa her ne kadar kötü geliyor gibi görünse de kimi zaman buna izin vermek ona harcadığınız savaşma enerjisinden daha fazlasını kendiniz için ayırabilmeniz anlamına gelebilir.

Etrafınızdaki eşyaları sayın

Kimi yöntemler içerisinde en çok işe yarayanlardan biriside bu diyebiliriz. Paniğe kapılmış olarak hissediyorsanız etrafınızdaki eşyaları, renkleri ve belkide nesneleri sayarak durumu organize edebilirsiniz.

Duygularınızı yazmaktan zarar gelmez onları kâğıda dökün

Endişelerinizi tetikleyici nedenleri kağıda yazmak hatta anksiyete nöbetleri esnasında sizi en çok endişelendiren şeyleri kelimeler halinde not almak ileriki süreçte sizin bu durumların üstesinden gelmenize fayda sağlayabilir. Nöbet esnasında ya da nöbetlerden sonra aldığınız notlar içerisinde bunların gerçek mi yoksa tamamen sizin düşünceniz mi olduğunu sorgulayarak üstesinden gelmeniz anlamına gelebilir.

Sosyal medyadan uzaklaşın

Sosyal medya sizin en çok kaygıya veya olmayan dürtülere kapılmanıza sebeplerinden birisi olabilir . Başkalarının yaşayışları veya anlık paylaşımları sizde sıkıntıya yol açan durumlar yaratabilir, her ne kadar bunu kesin gözle yorumlamamak gerekse bile uzmanlar bu durumu denemenizi tavsiye ediyor.

İlk olarak anksiyete tavsiyeleri almadan önce asıl sebebini araştırın

Yukarıdaki tavsiyelerden sorunlarınızı not alma kısmı aslında bu duruma en çok yardımcı olacak olan tavsiye diyebiliriz. Her ne kadar kaygınızı ortadan kaldıracak eylemlerde bulunmak daha çok kötü bir krize neden olacakmış gibi görünse de bu durumu çözmek için yapılması gereken ön önemli değer, anksiyete ile yaşamayı kabullenmek yerine buna sebep olan nedenleri tespit edip bu durumun üzerine gidebilmekten geçiyor. Özellikle edişe başlatan veya hissettiren bir durum veya olay içindeyken ondan kaçmak yerine üzerine giderek başlayabilirsiniz.

Uzmandan anksiyete tavsiyeleri için destek alın

Tüm bunlarda kendinizi daha kötü hissediyor ve başa çıkamadığınızı düşünüyorsanız, tedavisi olan bir rahatsızlığınız olduğunu unutmayın, ve bu konuda uzmanlar sizin en olması gereken yardımcılarınızdır, bir uzmandan destek alın.

Anksiyetenizle alakalı daha fazla bilgi almak için şu videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Diğer wellness kategorisi yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.